Az egyre fokozódó vízhiány kérdése már nem is annyira kérdés. A helyzet egyre rosszabb és már több, mint a lakosság negyedét érint ez a probléma. Rendben van, hogy a Föld kétharmada víz, ám a sós víz nem iható.
Egy külföldi civilszervezet kifejlesztett aszályos területekre egy olyan megoldást, mely megszűri a sót a tengerekből, óceánokból.
De, hogy jön ide a napelem?
Úgy, hogy az egész üzemeltetése napelemes erőmű segítségével működik. Egy kenyai halászfaluban építették fel pár éve az első telepet. Előtte az volt a bevett szokás, hogy aki tiszta, ivóvízhez akart jutni, annak egy órát kellett utaznia. Miután 35 ezer embernek oldotta meg a vízszükségletét ez a rendszer, a következő célpontként Kolumbiát és Haitit jelölték meg. Úgy tűnik, hogy ott is sikerrel zárult a történet.
Napelemek az egészséges ételért
Az élelmezés megkönnyebbítésére a sótalanítással kapcsolatos eljárást Ausztráliában is alkalmazzák több, mint 10 éve. Léteznek olyan területek is, ahol sivatagos területen ezzel az eljárással paradicsomtermesztésbe is fogtak. Ez azért is nagyon meglepő, mert a paradicsom nemigen szárazságtűrő növény. Sok folyadékra van szüksége. Ezt a problémát azzal tudták hatékonyan megoldani, hogy üvegházakat telepítettek és egy tengerparti öbölbél nyerték ki a vizet. A túl sok, felesleges fényt, mely tönkre tette volna a paradicsom állományt tükrökkel visszatükrözték. Ez az egyszerű megoldás sokat segített a projektben.
A problémát fokozta az is, hogy a nappali hőséget az éjszakai hideg olyan mértékben árasztotta el, hogy fűteni is kellett. Ezt hatékonyan csak napelem rendszer segítségével tudta megtenni, mely első évben is 17 ezer tonna termést eredményezett.
Ez a megoldás már ismerős lehet lakossági szinten is, mikor valaki leválik a gázüzemű vagy fa fűtésről úgy, hogy napelemmel kitermeli a villamos energiát és például klímával vagy hőszivattyúval, esetleg egyéb elektromos panellel fűti ki és hűti le az otthonát.
A napelemnek több jótékony hatása lehet mezőgazdasági termesztés esetén is
Arizonában volt egy kutatás, mely bebizonyította, hogy a paprika és paradicsom palánták fölé elhelyezett napelemek száraz termőterületen is hozhatnak bő termést.
A kísérlet lényege az volt, hogy monitorok helyeztek el a földterületen. Ezáltal árnyékot adtak a monitorok, emellett a páratartalmat is megnövelték és éjjel melegebb, nappal pedig hidegebb volt. Ennek volt köszönhető, hogy dupla termést hoztak a növények. Visszafelé is pozitív hatása volt a napelem rendszerre nézve a kölcsönös együttműködés. Ugyanis a pára megvédte az elektromos rendszert a túlmelegedéstől. Ez banális dolognak tűnik, de nagy jelentősége van.
Ez a példa is jól mutatja, hogy napelembe fektetni lassan már teljesen természetes megoldás lesz, mert hosszú távon ebből mindenki csak nyerhet.
Nem véletlen, hogy több állami támogatás is megjelent a piacon, mely ezt hivatott elősegíteni.